SwissContact mbaron misionin në Kosovë

  • Tuesday, Jun 11 2013
  • Written by 
  • font size decrease font size increase font size

Ramë Buja, Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka marrë pjesë në ceremoninë e mbylljes së misionit të organizatës zvicerane ‘Swisscontact’ në Përkrahje të Arsimit dhe Aftësimit Profesional në Kosovë.

Për 13 vjet kjo organizatë i ka përkrahur shkollat e mesme profesionale në gjithë Kosovën me trajnime profesionale për mësimdhënësit, pajisje për shkollat, dhe praktikë në punë për nxënësit.

Me këtë rast, ministri Buja falenderoi shtetin zviceran që e ka ndihmuar Kosovën në të gjitha sferat e jetës, e sidomos në arsim. “Më e dukshmja dhe që ka lënë gjurmë është ndihma në sferën e arsimit, që gjatë këtyre viteve kalon shumë prej 8 milion euro”, tha ministri Buja.

Ndërsa, Florian Meister, përfaqësues i SwissContac-it, foli për projektin dhe punën që është bërë në disa faza të ndihmës në aspekte të ndryshme që nga nëntori i vitit 2000 prej kur ka filluar.

 

Rate this item
(0 votes)
Published in Lajme

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Abonohu ne Kanalin ton Muzikore

Kryeminister i Kosoves

Kush mendoni se do të jetë kryeminister i Kosoves, pas zgjedhjeve nacionale në Kosovë?

» Go to poll »
1 Votes left

Në Fokus

LIDHU ME NE

Më te shikuarat gjate javës