10minuta lajme shqip blue1
Në Maqedoni janë punësuar 723.550, ndërsa të papunë 225.049

20 Mar 2017

Prej 948.599 personave të cilët vitin e kaluar e kanë përbërë popullsinë aktive në Maqedoni të punësuar janë 723.550, ndërsa 225.049 janë të papunë , tregojnë të dhënat e publikuara sot të Entit Shtetëror për Statistikë.

Shkalla e aktivitetit vitin e kaluar ka arritur 56,5 për qind, shkalla e punësimit 43,1, ndërsa shkalla e papunësisë 23,7.
Në vitin 2015 shkalla e aktivitetit arrinte 57, shkalla e punësimit 42,1, ndërsa shkalla e papunësisë 26,1.

Në popullsinë e përgjithshme të aftë për punë mbi 15 vjet sipas aktivitetit ekonomik dhe gjinisë, burrat marrin pjesë me 61,3 për qind, ndërsa gratë me 38,7 për qind.

Prej 723.550 të punësuarit e regjistruar, 555. 894 janë angazhuar në subjekte afariste në pronë private, ndërsa 167.657 në firma me pronë tjetër, gjegjësisht të përziera, bashkuara dhe shtetërore.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android