10minuta lajme shqip blue1
Fungo: Kosova nuk pyet KFOR-in për të lëvizur forcat policore brenda territorit të saj

20 Mar 2017

Komandanti i KFOR-it, gjeneral-major Giovanni Fungo ka thënë për mediat serbe, se në bazë të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2013, mes Prishtinës dhe Beogradit, institucionet e Kosovës nuk janë të detyruar të kërkojnë miratim nga KFOR-i për të lëvizur forcat e tyre policore në tërë territorin e Kosovës. 

Fungo në një intervistë për gazetën serbe “politika”, ka vlerësuar lartë Policinë e Kosovës, e cila siç ka thënë është shumë profesionale, gëzon besimin e popullsisë dhe është në gjendje të kryejë detyrat e saj.

Gjenerali italian ka folur edhe për shndërrimin e FSK-së në ushtri, ku ka theksuar se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka vlerësuar se mandati i FSK-së është në përputhje me ligjin dhe Kushtetutën e Kosovës.

“Nëse mandati i FSK-së zhvillohet në mënyrë të tillë, siç është propozuar, NATO do të duhet ta rishikojë nivelin e angazhimin e saj, veçanërisht në aspektin e ngritjes së kapaciteteve”, thotë gjenerali Fungo, transmeton KosovaPress.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android