10minuta lajme shqip blue1
Francë, policia e njihte vrasësin e policit në Paris

21 Apr 2017
Agresori i Parisit kishte qenë një person i njohur për policinë. Zyrtarët francezë ende nuk e kanë bërë publik identitetin e tij, të cilin e zbuluan nga dokumentet që burri kishte lënë në makinë.
 
39-vjeçari, sipas mediave lokale, jetonte në një periferi të kryeqytetit dhe konsiderohej si radikal i mundshëm islamik. Ai qëlloi për vdekje një polic të enjten e plagosi dy të tjerë, përpara se të vritej nga forcat e sigurisë në Champs-Elysees.
 
Një prej të lënduarve është në gjendje të rëndë shëndetësore. Përgjegjësinë e ngjarjes nxitoi ta merrte përsipër Shteti Islamik, siç ka ndodhur rëndom kohët e fundit me sulmet nëpër Europë.
 
Rikthimi i terrorit në Paris shënjestroi sërish një prej zonave ikonë të kryeqytetit francez. Ai vjen në kohën kur vendi përgatitet për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të dielën. Presidenti François Hollande u shpreh i bindur se sulmi kishte sfond terrorist e shtoi se forcat e sigurisë kanë mbështetjen e plotë të kombit francez dhe se në nder të policit të rënë në krye të detyrës do të zhvillohen homazhe.
 
Liderja e Frontit Nacional, Marine le Pen dhe kandidati i qendrës së djathtë, François Fillon i anuluan impenjimet e parashikuara për të premten, që është dhe dita e fundit e fushatës.
Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android