10minuta lajme shqip blue1
Stuhi e fuqishme në Pekin, anulohen qindra fluturime

12 Aug 2017

Pekini është kapluar nga një stuhi e fuqishme, e përcjellë me vetëtima, për shkak të të cilës qindra fluturime janë anuluar ose shtyrë në njërin nga aeroportet më të mëdha në botë. 

Autoritetet kanë paralajmëruar se shiu dhe era mund të shkaktojnë rrëshqitje dheu në Secuan, i cili më herët gjatë kësaj jave është goditur nga një tërmet i fuqisë prej shtatë ballë sipas shkallës Rihter, transmeton KosovaPress.

Aeroporti më qarkullimin më të madh në Kinë, aeroporti ndërkombëtar në Pekin u bëri thirrje qytetarëve që të verifikojnë informacionet më të reja për fluturimet drejt Pekinit.

Pothuajse 500 fluturime janë shtyrë dhe 182 të tjera janë shtyrë.

Stuhitë e përcjella me shira janë të shpeshta në Pekin gjatë muajve veror, duke shkaktuar shtyrje të gjata të fluturimeve.

Pekini është goditur nga moti i lig, pasi që dje një tornado goditi Mongolinë, duke shkaktuar vdekjen e pesë personave, derisa mbi 50 të tjerë janë lënduar dhe shumë shtëpi janë dëmtuar.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android