Breaking News
Tornado prek qytetin e Sarandës ?! - Tuesday, 22 July 2014 16:36
Vret gruan, motrën e saj dhe më pas veten - Tuesday, 22 July 2014 14:13
Eneda e gatshme të zhvishet - Tuesday, 22 July 2014 12:11
Pesë karaktere që duhet të largohen - Monday, 21 July 2014 20:59

Efektet anësore të çajit të gjelbërt për humbje peshe

  • Friday, Feb 01 2013
  • Written by 
  • font size decrease font size increase font size

Çaji jeshil është i mbushur plot me të mira shëndetësore.Ai ndihmon shumë në metabolizmin tuaj, kufizon absorbimin e yndyrës, lufton plakjen, përmirëson gjendjen e lëkurës dhe rrit sistemin tuaj imunitar, mundëson menaxhimin e peshës dhe ka ndikim shumë pozitiv në trupin tuaj.

Çaji jeshil përmban kafeinë, e cila duhet të merret në sasi të kufizuar për të nxjerrë të mira shëndetësore.

Efektet anësore të çajit të gjelbër për shkak të përmbajtjes së kafeinës

-Kafeina mund të ndikojë negativisht në zemrën tuaj pasi ajo shkakton rrahje të parregullta të zemrës suaj.

-Kontrollimi i nivelit të sheqerit në gjak mund të mos jetë e lehtë të kontrollet nga konsumi i kofeinës. Diabetikët duhet të monitorojnë sheqerin e gjakut në qoftë se ata duan të marrin çaj jeshil.

-Diarreja mund të përkeqësohet nga konsumi i çajit të gjelbër, sidomos nëse konsumohet në sasi të mëdha.

-Nervozizmi, probleme me gjumin, marramendje janë disa nga efektet anësore që shkakton kofeina në çajin e gjelbërt.

-Osteoporoza është kusht i dobësimit të kockave që shkaktohet nga përmbajtja e kalciumit të mangët në trup. Çaji jeshil shkakton rrjedhjen e rezervave të kalciumit të trupit duke e larguar atë nëpërmjet urinës. Kafeina duhet të jetë i kufizuar në 300 mg në ditë, të cilat ju konsumoni me 2-3 gota të çaj të gjelbër.

Efektet e tjera anësore të çajit të gjelbërt

Sëmundje të mëlçisë - Disa nga ekstrakte çaji jeshil kanë qenë të lidhura me dëmtim të mëlçisë. Shumë njerëz janë gjetur te raportojnë dëmtim të mëlçisë për shkak të shtojcave të bëra nga ekstraktet e çajit jeshil. Pra, nëse ju keni një gjendje jo të mirë të mëlçisë, mendoni dy herë para se të konsumoni këtë pije.

Dëmtime në veshka - Një acid i njohur si oxalate që gjendet në çaj jeshil mund të dëmtojë mëlçinë tuaj.

Alergjia- kofeina është përbërësi i çajit të gjelbërt që në të janë alergjik disa njerëz. Kjo mund të çojë në skuqjen e lëkurës dhe kosheres.

Glaukoma - presioni në venat e syve rritet nga konsumimi i çajit jeshil. Kjo mund të përkeqësojë glaukoman tuaj. Një efekt i tillë rezulton brenda gjysmë ore dhe mund të zgjasë deri në 90 minuta./10minuta/

 

----------------------------------------------------
Fjalët e Urta  / Proverbs / Sprichwörter
----------------------------------------------------
"Bota do të largohet mënjanë për një njeri që e di se ku ai po shkon."
"The world will step aside for a man who knows where he is going."
"Die Welt geht aus dem Weg wenn jemand weiß, wo er hin will."
Rate this item
(1 Vote)
Published in Lifestyle

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Abonohu ne Kanalin ton Muzikore

Kryeminister i Kosoves

Kush mendoni se do të jetë kryeminister i Kosoves, pas zgjedhjeve nacionale në Kosovë?

» Go to poll »
1 Votes left

Në Fokus

LIDHU ME NE

Më te shikuarat gjate javës