10minuta lajme shqip blue1


Këngen mund ta shkarkoni në këte Adrese Mbreti Records: Radoo - CubanaEfektet anësore të çajit të gjelbërt për humbje peshe

01 Feb 2013

Çaji jeshil është i mbushur plot me të mira shëndetësore.Ai ndihmon shumë në metabolizmin tuaj, kufizon absorbimin e yndyrës, lufton plakjen, përmirëson gjendjen e lëkurës dhe rrit sistemin tuaj imunitar, mundëson menaxhimin e peshës dhe ka ndikim shumë pozitiv në trupin tuaj.

Çaji jeshil përmban kafeinë, e cila duhet të merret në sasi të kufizuar për të nxjerrë të mira shëndetësore.

Efektet anësore të çajit të gjelbër për shkak të përmbajtjes së kafeinës

-Kafeina mund të ndikojë negativisht në zemrën tuaj pasi ajo shkakton rrahje të parregullta të zemrës suaj.

-Kontrollimi i nivelit të sheqerit në gjak mund të mos jetë e lehtë të kontrollet nga konsumi i kofeinës. Diabetikët duhet të monitorojnë sheqerin e gjakut në qoftë se ata duan të marrin çaj jeshil.

-Diarreja mund të përkeqësohet nga konsumi i çajit të gjelbër, sidomos nëse konsumohet në sasi të mëdha.

-Nervozizmi, probleme me gjumin, marramendje janë disa nga efektet anësore që shkakton kofeina në çajin e gjelbërt.

-Osteoporoza është kusht i dobësimit të kockave që shkaktohet nga përmbajtja e kalciumit të mangët në trup. Çaji jeshil shkakton rrjedhjen e rezervave të kalciumit të trupit duke e larguar atë nëpërmjet urinës. Kafeina duhet të jetë i kufizuar në 300 mg në ditë, të cilat ju konsumoni me 2-3 gota të çaj të gjelbër.

Efektet e tjera anësore të çajit të gjelbërt

Sëmundje të mëlçisë - Disa nga ekstrakte çaji jeshil kanë qenë të lidhura me dëmtim të mëlçisë. Shumë njerëz janë gjetur te raportojnë dëmtim të mëlçisë për shkak të shtojcave të bëra nga ekstraktet e çajit jeshil. Pra, nëse ju keni një gjendje jo të mirë të mëlçisë, mendoni dy herë para se të konsumoni këtë pije.

Dëmtime në veshka - Një acid i njohur si oxalate që gjendet në çaj jeshil mund të dëmtojë mëlçinë tuaj.

Alergjia- kofeina është përbërësi i çajit të gjelbërt që në të janë alergjik disa njerëz. Kjo mund të çojë në skuqjen e lëkurës dhe kosheres.

Glaukoma - presioni në venat e syve rritet nga konsumimi i çajit jeshil. Kjo mund të përkeqësojë glaukoman tuaj. Një efekt i tillë rezulton brenda gjysmë ore dhe mund të zgjasë deri në 90 minuta./10minuta/

 

----------------------------------------------------
Fjalët e Urta  / Proverbs / Sprichwörter
----------------------------------------------------
"Bota do të largohet mënjanë për një njeri që e di se ku ai po shkon."
"The world will step aside for a man who knows where he is going."
"Die Welt geht aus dem Weg wenn jemand weiß, wo er hin will."
Rate this item
(8 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android