Çfarë është kanceri në stomak?

  • Tuesday, Feb 26 2013
  • Written by 
  • font size decrease font size increase font size
Kanceri i stomakut i cili quhet gjithashtu edhe kamceri gastrik, është rritja e pakontrolluar e qelizave abnormale në rreshtim të stomakut.
 Sëmundja zakonisht nuk shkakton asnjë simptomë deri në fazat e mëvonshme, dhe zakonisht, nga kanceri në stomak që janë diagnostifikuar në kohë, prognoza është e dobët. Shumica e njerëzve që janë të diagnostikuar me kancer në stomak janë mbi moshën 60 vjeçare. Sëmundja rrallë ndodh para moshës 50 vjeç, dhe ajo është më shpesh në meshkujt se sa tek gratë. 
 
Kanceri i stomakut është një shkak i madh i vdekjeve nga kanceri në mbarë botën dhe është shumë më e zakonshme jashtë Shteteve të Bashkuara. Numri i njerëzve që janë diagnostifikuar me kancerin e stomak është veçanërisht i lartë në Japoni, Kili, Kosta Rika, Hungaria dhe Polonia. Ai është shkaku kryesor i vdekjes nga kanceri në shumë prej këtyre vendeve. Në Shtetet e Bashkuara, numri i rasteve të kancerit të stomakut të diagnostikuar çdo vit ka rënë me 75% që nga viti 1930. Rënia mund të jetë pjesërisht për shkak të rritjes së përdorimit të ngrirjeve për ruajtjen e ushqimit dhe ulja e  përdorimit të ushqimeve të kripura dhe të tymosura.
 
Disa faktorë që rrisin rrezikun e kancerit në stomak:
 
-Një dietë e lartë në ushqime të tymosuar, kripura apo turshi
-Përdorimi alkoolit dhe duhanit
-Historia e çrregullimeve kronike të stomakut  të tilla si gastriti
-Operacione të mëparshme në stomak
-Një dietë e lartë në fruta dhe perime mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të stomakut
American Cancer Society vlerëson se 21.860 njerëz në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (13.510 burra dhe 8.350 gra) janë diagnostikuar me kancer në stomak gjatë vitit 2005. Më shumë se 11.000 amerikanë vdesin nga kjo sëmundje çdo vit./10minuta/
Rate this item
(0 votes)
Published in Lifestyle

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Abonohu ne Kanalin ton Muzikore

Kryeminister i Kosoves

Kush mendoni se do të jetë kryeminister i Kosoves, pas zgjedhjeve nacionale në Kosovë?

» Go to poll »
1 Votes left

Në Fokus

LIDHU ME NE

Më te shikuarat gjate javës