10minuta lajme shqip blue1


Këngen mund ta shkarkoni në këte Adrese Mbreti Records: Radoo - CubanaÇfarë është kanceri në stomak?

26 Feb 2013
Kanceri i stomakut i cili quhet gjithashtu edhe kamceri gastrik, është rritja e pakontrolluar e qelizave abnormale në rreshtim të stomakut.
 Sëmundja zakonisht nuk shkakton asnjë simptomë deri në fazat e mëvonshme, dhe zakonisht, nga kanceri në stomak që janë diagnostifikuar në kohë, prognoza është e dobët. Shumica e njerëzve që janë të diagnostikuar me kancer në stomak janë mbi moshën 60 vjeçare. Sëmundja rrallë ndodh para moshës 50 vjeç, dhe ajo është më shpesh në meshkujt se sa tek gratë. 
 
Kanceri i stomakut është një shkak i madh i vdekjeve nga kanceri në mbarë botën dhe është shumë më e zakonshme jashtë Shteteve të Bashkuara. Numri i njerëzve që janë diagnostifikuar me kancerin e stomak është veçanërisht i lartë në Japoni, Kili, Kosta Rika, Hungaria dhe Polonia. Ai është shkaku kryesor i vdekjes nga kanceri në shumë prej këtyre vendeve. Në Shtetet e Bashkuara, numri i rasteve të kancerit të stomakut të diagnostikuar çdo vit ka rënë me 75% që nga viti 1930. Rënia mund të jetë pjesërisht për shkak të rritjes së përdorimit të ngrirjeve për ruajtjen e ushqimit dhe ulja e  përdorimit të ushqimeve të kripura dhe të tymosura.
 
Disa faktorë që rrisin rrezikun e kancerit në stomak:
 
-Një dietë e lartë në ushqime të tymosuar, kripura apo turshi
-Përdorimi alkoolit dhe duhanit
-Historia e çrregullimeve kronike të stomakut  të tilla si gastriti
-Operacione të mëparshme në stomak
-Një dietë e lartë në fruta dhe perime mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të stomakut
American Cancer Society vlerëson se 21.860 njerëz në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (13.510 burra dhe 8.350 gra) janë diagnostikuar me kancer në stomak gjatë vitit 2005. Më shumë se 11.000 amerikanë vdesin nga kjo sëmundje çdo vit./10minuta/
Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android