10minuta lajme shqip blue1


Këngen mund ta shkarkoni në këte Adrese Mbreti Records: Radoo - Cubana6 lloje maskash nga veza për lëkurë të shëndetshme

05 Mar 2013

Unë i dua gjërat e bëra vet në shtëpi. Kuzhina jonë është plot me produkte të mrekullueshme që mund të bëjnë mrekulli për të shtuar edhe më shumë bukurinë tonë. A po mendoni se si ta mbani sa më shëndetshëm lëkurën tuaj?

Shumisa prej nesh jemi të vetëdijshëm se si vepron veza si një mrekulli për flokët, gjithashtu ajo mund të veprojë mrekullueshëm në përmisimin e tonit të lëkurës, si dhe në minizimin e rrudhave. 

Këtu janë 6 lloje maskash nga veza dhe janë plotësisht gjëra shtëpe. Provoni dhe shihni rezultatet tek vetja.

1. Maskë me vezë për fytyrë: Receta me të bardhët e vezës

Merreni të bardhët e vezës dhe aplikojeni atë direkt në fytyrë, duke e shtrirë me një copë pambuku. Lëre të thahet për 10-15 minuta dhe lajeni me ujë të ngrohtë. Kjo ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe forcon lëkurën.

2. Receta me të verdhët e vezës për lëkurë të thatë.

Merreni të verdhët e vezës dhe përzijeni me një lugë qaji mjaltë. Përzijeni mirë dhe aplikojeni në fytyrë të pastër. Mbani atë për 10-15 minuta dhe pastaj pastrojeni fytyrën me ujë. Kjo është shumë e dobishme pasi ofron lagështi në lëkurën e thatë.

3. Receta me të bardhët e vezës për puqrra në fytyrë

Merrni të bardhët e vezës dhe përzijeni mirë me dheun e tokës. Përzijeni derisa të fitoni një masë të barabartë. Aplikojeni këtë në fytyrë dhe lëjeni të thahet për 15-20 minuta.

4. Receta me karrota, qumësht dhe të bardhët e vezës

Merreni të bardhët e vezës, një karrotë të vogël dhe disa qumësht. Preni karrotën imët dhe përzijeni mirë atë me të bardhët e vezës dhe qumështin. Aplikojeni atë dhe lejeni të thahet për 15-20 minuta. Kjo është një maskë shumë e dobishme kundër plakjes për të gjitha llojet e lëkurës. 

5. Receta me miell misri dhe limon për lëkurë me vaj.

Merrni pak miell misri dhe përzijeni mirë me të bardhët e vezës dhe shtoni disa pika limoni në të. Aplikojeni atë dhe lëreni për 20 minuta, pastaj lani fytyrën me ujë.

6. Receta për linja të bukura dhe rrudha

Aplikoni të bardhët e vezë dhe lëreni të thahet. Shpëlani pas 10 minutave, duke e lyer pjesën nën sy me krem apo xhel. Duke e përsëritur këtë rregullisht mund të tregojë përmisim të madh./10minuta/

 

Rate this item
(3 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android