Vaji i ullirit i mirë për humbje peshe

Vlerësoni këtë artikull
(3 vota)

Shkencëtarët kanë gjetur se konsumimi i vajit të ullirit shkakton sekretimin e hormonit serotonin (hormon i kënaqësisë) që ndikojnë në ngopje.

Vaji i ullirit mund të jetë një "partner" i vërtetë në humbje peshe, thanë hulumtuesit nga Universiteti i Mynihut dhe Vjenës.
Çështja është se vaji i ullirit mund të shkaktojë një ndjenjë e plotësi, dhe prandaj vjen deri në humbjen e peshës, njoftojnë mediat franceze.
Hulumtuesit erdhën në këtë përfundim duke lajmëruar një eksperiment tre-mujor në të cilin vullnetarëve u është dhënë për të ngrënë kos të pasuruar me përbërës të yndyrshëm: vaj ulliri ose vaj canola, gjalpë ose sallo. Ata erdhën në përfundim se kosi me vaj ulliri jep një ndjenjë më të madhe të ngopjes. Rezultati ishte se vullnetarët kanë ngrënë më pak, me një konsumim mesatar prej 200 kalorive më pak në ditë.
Shkencëtarët kanë shpjeguar se kjo është përshkak se konsumimi i vajit të ullirit  shkakton sekretimin e hormonit serotonin (hormon i kënaqësisë) që ndikon në ngopje./10minuta/
Modifikuar për herë te fundit më e Martë, 19 Mars 2013 14:45

Lini një koment

Sigurohu të fusni informacionin e nevojshëm (*) kur ju kërkohet. Kodi HTML nuk lejohet

Artikujt e preferuar Në kete jave

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare