10minuta lajme shqip blue1


Këngen mund ta shkarkoni në këte Adrese Mbreti Records: Radoo - CubanaSë shpejti, vaksina për pickimet e merimangës

10 May 2013

Një vaksinë që mbron njerëzit nga kafshimet e merimangave helmuese një ditë mund të bëhet realitet, sipas gjetjeve të hulumtimeve të reja.

Shkencëtarët brazilianë kanë bërë një proteinë sintetike duke mbrojtur lepujt nga efektet e pickimit nga merimangat helmuese në laborator. Një brez i ri i vaksinave që mund të shpëtojë mijëra jetë njerëzish në mbarë botën çdo vit, raportojnë hulumtuesit në vaksinën ditar.
Sipas testeve specia e merimangës loksoseles kafshon çdo vit rreth 7.000 njerëz në Brazil. Merimanga nga ky grup mund të gjenden nëpër botë dhe kafshimit e tyre shkaktojnë plagë sipërfaqësore, gjakderdhje të brendshme dhe dështim të veshkave.
Shkencëtarët kanë përdorur një pjesë të helmit të merimanges për të bërë proteina sintetike që rrit zhvillimin e antitrupave kundër toksinave.
"Antidot ekzistues të bërë nga toksina të pastër mund të jenë të dëmshme për njerëzit që marrin ato," tha Dr Carlos Chavez Olortegvi me Universitetin Federal të Minas Gerais në Brazil. Ai tha se shkencëtarët do të donin që të zhvillojnë një lloj të ri të mbrojtjes kundër kafshimit të merimangas pa asnjë efekt anësor.
Lepujt e vaksinuar kanë fituar mbrojtje nga shfarosja e lëkurës në vendin e kafshimit të merimangës, si dhe gjakderdhjen./10minuta/
Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android