Së shpejti, vaksina për pickimet e merimangës

  • Friday, May 10 2013
  • Written by 
  • font size decrease font size increase font size

Një vaksinë që mbron njerëzit nga kafshimet e merimangave helmuese një ditë mund të bëhet realitet, sipas gjetjeve të hulumtimeve të reja.

Shkencëtarët brazilianë kanë bërë një proteinë sintetike duke mbrojtur lepujt nga efektet e pickimit nga merimangat helmuese në laborator. Një brez i ri i vaksinave që mund të shpëtojë mijëra jetë njerëzish në mbarë botën çdo vit, raportojnë hulumtuesit në vaksinën ditar.
Sipas testeve specia e merimangës loksoseles kafshon çdo vit rreth 7.000 njerëz në Brazil. Merimanga nga ky grup mund të gjenden nëpër botë dhe kafshimit e tyre shkaktojnë plagë sipërfaqësore, gjakderdhje të brendshme dhe dështim të veshkave.
Shkencëtarët kanë përdorur një pjesë të helmit të merimanges për të bërë proteina sintetike që rrit zhvillimin e antitrupave kundër toksinave.
"Antidot ekzistues të bërë nga toksina të pastër mund të jenë të dëmshme për njerëzit që marrin ato," tha Dr Carlos Chavez Olortegvi me Universitetin Federal të Minas Gerais në Brazil. Ai tha se shkencëtarët do të donin që të zhvillojnë një lloj të ri të mbrojtjes kundër kafshimit të merimangas pa asnjë efekt anësor.
Lepujt e vaksinuar kanë fituar mbrojtje nga shfarosja e lëkurës në vendin e kafshimit të merimangës, si dhe gjakderdhjen./10minuta/
Rate this item
(0 votes)
Published in Lifestyle

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Abonohu ne Kanalin ton Muzikore

Kryeminister i Kosoves

Kush mendoni se do të jetë kryeminister i Kosoves, pas zgjedhjeve nacionale në Kosovë?

» Go to poll »
1 Votes left

Në Fokus

LIDHU ME NE

Më te shikuarat gjate javës