10minuta lajme shqip blue1
Disa këshilla për rritjen e shpejtë të flokëve

28 May 2013

Nëse doni flokë të gjatë dhe të shëndetshëm, ju sjellim disa këshilla të dobishme për të stimuluar rritjen e tyre.

Gjëja kryesore është që të zgjidhni produkte që i përshtaten flokëve tuaj, të mbajturit shëndetshëm dhe me shkëlqim që nga rrënjët e saj.
 
Proteinat janë shumë të rëndësishme për flokët tuaj, sepse ato ndihmojnë në prodhimin e aminoacideve, të cilat stimulojnë rritjen e flokëve. Floku është bërë kryesisht nga keratini, dhe kjo lind nga aminoacidet, prandaj, rekomandohet futje e proteinave. Është shumë e rëndësishme që koka të mos jetë kurrë e thatë. Thatësia e kokës në përgjithësi çon në zbokth, i cili përfundimisht pengon rritjen e flokëve.
 
Flokët duhet mbrojtur nga pluhuri dhe dielli gjatë verës. Një shall i mbështjellur rreth flokëve do të ju ndihmojë në mbrojtien e flokëve nga dielli.
Në të ushqyerit është e nevojshme që të shtoni vitaminë B dhe C, si dhe hekur dhe zink. Mungesa e hekurit dhe zinkut çon në dobësimin e flokëve.. Jashtëzakonisht e rëndësishme është një dietë të shëndetshme./10minuta/
Rate this item
(3 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android