Disa këshilla për rritjen e shpejtë të flokëve

  • Tuesday, May 28 2013
  • Written by 
  • font size decrease font size increase font size

Nëse doni flokë të gjatë dhe të shëndetshëm, ju sjellim disa këshilla të dobishme për të stimuluar rritjen e tyre.

Gjëja kryesore është që të zgjidhni produkte që i përshtaten flokëve tuaj, të mbajturit shëndetshëm dhe me shkëlqim që nga rrënjët e saj.
 
Proteinat janë shumë të rëndësishme për flokët tuaj, sepse ato ndihmojnë në prodhimin e aminoacideve, të cilat stimulojnë rritjen e flokëve. Floku është bërë kryesisht nga keratini, dhe kjo lind nga aminoacidet, prandaj, rekomandohet futje e proteinave. Është shumë e rëndësishme që koka të mos jetë kurrë e thatë. Thatësia e kokës në përgjithësi çon në zbokth, i cili përfundimisht pengon rritjen e flokëve.
 
Flokët duhet mbrojtur nga pluhuri dhe dielli gjatë verës. Një shall i mbështjellur rreth flokëve do të ju ndihmojë në mbrojtien e flokëve nga dielli.
Në të ushqyerit është e nevojshme që të shtoni vitaminë B dhe C, si dhe hekur dhe zink. Mungesa e hekurit dhe zinkut çon në dobësimin e flokëve.. Jashtëzakonisht e rëndësishme është një dietë të shëndetshme./10minuta/
Rate this item
(2 votes)
Published in Lifestyle

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Abonohu ne Kanalin ton Muzikore

Kryeminister i Kosoves

Kush mendoni se do të jetë kryeminister i Kosoves, pas zgjedhjeve nacionale në Kosovë?

» Go to poll »
1 Votes left

Në Fokus

LIDHU ME NE

Më te shikuarat gjate javës