10minuta lajme shqip blue1
Alkooli rrit oreksin

11 Jan 2017

Alkooli rrit oreksin, kanë zbuluar shkencëtarët së fundmi. 

Në testet që janë realizuar në minj, alkooli ka aktivizuar sinjalet e trurit të cilat e bëjnë trupin të kërkojë më shumë ushqim.

Hulumtuesit në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët kanë raportuar gjetjet e tyre në revistën Nature Communications, besojnë se e njëjta gjë mund tu ndodhë edhe njerëzve.

Minjve u janë dhënë doza të alkoolit për tre ditë - një dozë të barasvlershme me rreth 18 njësi apo një shishe e gjysmë verë për një person.

Alkooli ka shkaktuar aktivitet në rritje në neuronet e quajtura AGRP.

Këto janë neuronet që pushojnë se funksionari kur trupi përjeton uri.

Pas eksperimentit, minjtë kanë ngrënë më shumë se sa normalja.

Kur hulumtuesit kanë përsëritur eksperimentin, por kanë bllokuar neuronet, minjtë nuk hanin dhe për këtë studiuesit thonë se neuronet AGRP janë përgjegjëse për oreksin e krijuar nga alkooli, transmeton KosovaPress.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android