10minuta lajme shqip blue1
Gabimet që bëni gjatë dietës suaj

16 Feb 2017

Humbja e peshës mund të jetë e vështirë, por ka një mori gabimesh dietike të cilat mund të pengojnë progresin.

Nga dieta deri te stërvitja, duhet të hahet ushqim i veçantë “shëndetësor”. Por një dietologe ka theksuar gabimin më të madh që shumica e njerëzve janë duke e bërë, plus disa gabimeve të tjera.

Nichola Whitehead, zbuloi keqkuptimet më të zakonshme të humbjes në peshë. Ajo tha se kur konsumohet “yndyrë e ulët” dhe një “dietë e etiketuar” ushqimi ishte sukses. Këshilla e saj vjen pasi u zbulua një dietë mesdhetare që mund të mbrojë zemrën tuaj.

Ajo tha: “Një biskotë e shëndetshme mund të përmbajnë më shumë kalori dhe sheqer se sa versioni i një biskote të zakonshme. Gjithmonë shikoni listën e përbërësve para se të blini dhe mos harroni se një sallatë mund të jetë e shëndetshme, por e ngarkuar me sheqer dhe atëherë ajo mund të përmbajë më shumë kalori”, u shpreh dietologia.

Këshilla e saj është që të përqëndroheni pasi nuk mund të hahet çfarë do lloj ushqimi dhe në qoftë se blini ushqime të paketuara, duhet të lexoni etiketën më parë”.

Ajo shpjegoi: “Studimet tregojnë se të humbasësh peshë, duhet që çdo ditë të bëjmë ushtrime, në mënyrë që muskujt të rriten në normë metabolike. Peshëngritja ose trajnimi i rezistencës mund të ndihmojë për të rritur normën metabolike, për të rritur në masë të muskujt dhe për të humbur në yndyrë, duke përfshirë atë në zonën e belit”.

Duke diskutuar vendosjen e qëllimeve jorealiste, ajo tha: “Kjo shpesh mund të na çojë në zhgënjim. Për të ndihmuar veten, ju duhet që të ndiheni të motivuar drejt qëllimin tuaj përfundimtar, i vendosur në mini-gola ju mund të arrihet në një muaj ose në më shumë”. Ajo gjithashtu këshilloi që nuk duhet që të peshohemi.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android