10minuta lajme shqip blue1
Dy arsye më shumë që të hani çokollatë të zezë

20 Mar 2017

Çokollata e zezë siç e dimë, është shumë e dobishme për zemrën dhe trurin, gjithashtu ndihmon edhe në kontrollimin e sheqerit në gjak, por përveç këtyre ka edhe benifite të tjera. 

Çokollata e zezë është e mbushur me anti-oksidantë të cilët ndihmojnë trupin të largojë toksinat dhe materiet e panevojshme. Materiet e dëmshme të cilat gjenden në lëkurë dhe që mund të shkaktojnë krijimin dhe shumimin e qelizave të dëmshme duke u klonuar, mund të hiqen lehtësisht nëse ju zgjidhni të hani më shpesh çokollatë të zezë.

Një tjetër përfitim nga ky produkt mjaft i këndshëm janë vitaminat dhe mineralet të cilat gjenden në të dhe e mbështesin funksionimin normal të organizmit tuaj. Në çokollatë të zezë ka kalium, bakër, magnez dhe hekur.

Bakri dhe kaliumi ndihmojnë në parandalimin e sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Hekuri mbron organizmin nga anemia dhe magnezi ndihmon në parandalimin e diabetit të tipit 2. Gjithashtu, ndihmon në sëmundjet e gjakut dhe të zemrës.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android