10minuta lajme shqip blue1
Ndezja bakteriale e sinuseve mundon personat alergjik

20 Apr 2017

Shtimi i koncentrimit të polenit në ajër shkakton probleme serioze respiratorë, ndërsa mjekët rekomandojnë që personat e prekur t’i nënshtrohen terapisë me antibiotikë. 

Teshtima më së shumti i mundon personat alergjik ndaj polenit, andaj ata kanë probleme me përtypje, ngritje temperature dhe ndonjëherë dhimbje të madhe në fyt.

Mjekët thonë se bëhet fjalë për një bakter, i cili kërkon terapi me antibiotikë.

Infeksioni më shpesh fillon kur ftohja e zakonshme e përcjellë me humbje apetitit dhe ngritje temperature trupore, ndërsa përveç rrjedhjes së sekretit nga hundët dhe dhimbjeve në fyt, personat e prekur mund të kenë edhe kokëdhimbje.

Mjekët thonë se përveç ndihmës me antibiotikë, në ndihmë mund të vijnë edhe pikat për drenazhin e hundës, si dhe përdorimi i çajeve, shurupe bimore.

Analgjetikët rekomandohen vetëm në raste kur temperatura trupore arrin mbi 38,5 gradë Celsius dhe përcillet me dhimbje në pjesë të trupit, transmeton KosovaPress.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android