10minuta lajme shqip blue1
Gjërat që duhet bërë para larjes së rrobave në lavatriçe

16 Jul 2017

Ngjyra e bardhë zakonisht dëbon rrezet e diellit dhe preferohet që të vishet ë shpesh gjatë stinës së verës. 

Ngjyra e bardhë zakonisht dëbon rrezet e diellit dhe preferohet që të vishet ë shpesh gjatë stinës së verës.

Pëlhurat e lehta, linoja, pambuku preferohen më së shumti, por si një medalje me dy anë dhe e bardha e ka një “defekt”, bëhet shumë shpejt pis.

Sekreti i rrobave borë të bardha nuk qëndron te pluhuri larës, por te  përbërësit e mëposhtëm natyralë.

- Shtoni lëng limoni në larje e rrobave me dorë 

Duke shtuar një filxhan lëng limoni në ujin e nxehtë ju do të arrini të keni rroba përsosmërisht të bardha. E mira është t’i lini për disa orë dhe pas shpëlarjes t’i thani në diell.  

- Shto uthull të bardhë ne lavatriçe 

Thjesht hidhni në një filxhan uthull të bardhë të distiluar në ciklin e shpëlarjes së rrobave tuaja dhe rrobat e bardha do të shkëlqejnë. Kini kujdes që në lavatriçe të keni vetëm rroba në këtë ngjyrë. 

- Sodë buke 

Kjo metodë aplikohet përpara se rrobat të lahen në makinën larëse. Në një legen hidhni ujë mjaftueshëm sa për të mbuluar rrobat e bardha dhe shtoni sodë buke (rreth një gotë, ose në varsë të ujit në legen) Lini rrobat për disa orë dhe më pas lajini në lavatriçe. 

- Provoni peroksid hidrogjeni  

Peroksidi i hidrogjenit ka aftësinë të heqë njollat e ndryshme nga rrobat e bardha si asnjë detergjent tjetër. Shto një gotë peroksid në larjen e fundit dhe nuk do të keni nevojë për asgjë tjetër.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android