10minuta lajme shqip blue1
Shkencëtarët zbulojnë të vërtetën për Diellin

16 Jul 2017

Dielli ynë është sikur edhe të gjitha yjet tjera dhe nuk është i pazakonshëm për shkak të fushave të tij magnetike, cikli i të cilëve ndryshon çdo 11 vite, kanë thënë shkencëtarët. 

Dielli ynë është sikur edhe të gjitha yjet tjera dhe nuk është i pazakonshëm për shkak të fushave të tij magnetike, cikli i të cilëve ndryshon çdo 11 vite, kanë thënë shkencëtarët.

Raporti, i cili është publikuar në revistën “Science” zbulon nëse ylli i sistemit tonë solar është ciklik sikur edhe yjet fqinje.

“Kemi shpjeguar këtë në bazë të mekanizmit, i cili përcakton gjatësinë e këtyre cikleve, gjë e cila na ndihmon që ta kuptojmë vetë ciklin në një periudhë të gjatë”, thotë autori Antoan Strugarek, hulumtues në Universitetin në Montreal.  

“Kështu mund të themi se cikli i ardhshëm magnetik i Diellit për 10 ose 20 vjet mund të jetë intensiv, i gjatë ose i shkurtër dhe kjo mund të na ndihmojë që të shqyrtojmë se çfarë satelitë duhet vendosur në orbitë dhe kur është koha më e volitshme për lansimin e tyre,” ka shtuar ai.  Aktiviteti i Diellit varion në ciklin e 11-të, ndërsa ndryshimet nisin nga fusha magnetike e Diellit.

Shkencëtarët që një kohë të gjatë besojnë se Dielli ynë ka qenë i pazakonshëm, pasi që nuk i është përgjigjur cikleve magnetike të regjistruara në yjet tjera.

Në këtë mënyrë hulumtuesit kanë kryer një seri të simulimeve të fushave magnetike të yjeve dhe dëshmuan, se cikli magnetik i Diellit varet nga shpejtësia e rotacionit dhe shkëlqimi, thuhet në raport, transmeton KosovaPress.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android