10minuta lajme shqip blue1
Ja pse dalin puçrra në fytyrë gjatë udhëtimeve të gjata

11 Aug 2017

Dermatologu amerikan Neal Schultz thotë se “aknet e aeroplanit” nuk janë vetëm legjendë urbane, por ekzistojnë me të vërtetë. 

Sipas tij, ato shfaqen kryesisht nëse udhëtoni nga Perëndimi drejt Lindjes dhe e anasjelltas.

Shcultz thotë se si pasojë e ndryshimeve të reja të orareve, trupi reagon ndaj stresit duke sekretuar kortizon nga gjëndra mbiveshkore.

“Sa herë që kjo lloj gjëndre prodhon kortizon, ajo lëshon një sasi të vogël të hormoneve mashkullore. Pasi gratë kanë nivele të ulëta të hormoneve mashkullore, sasia e lëshuar nga gjëndra mbiveshkore është e lidhur direkt me krijimin e akneve në fytyrë, por edhe me dehidratimin e saj”, ka thënë ai.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android