10minuta lajme shqip blue1
​Ushqimet për një bark të sheshtë

13 Nov 2017

Mund të ndiqni një regjim të rregullt dhe të shëndetshëm ushqimor, mund të ushtroheni e sërish të zgjoheni në mëngjes me barkun e fryrë. Nëse ndiqni disa këshilla dhe konsumoni ushqimet në mbrëmje, në mëngjes do të zgjoheni me barkun e sheshtë.

Spec djegës Përfshini specin djegës në vaktin e fundit dhe enzima aktive kapsaicina do të reduktojë gazin në zorrë, do të përshpejtojë procesin e tretjes dhe do të reduktojë fryrjen duke vrarë bakteret që shkaktojnë këtë shqetësim.

Kos Kosi është i pasur në probiotikë dhe baktere të mira që ndihmojnë sistemin gastrointestinal për të përthithur maksimalisht vlerat ushqyese.

Xhinxheri

Është gjithashtu një erëz me veti antiinflamatore dhe antibakteriale që ndihmon trupin të shpërbëjë proteinat. Pirja e një filxhan çaji me xhinxher përpara gjumit mund të relaksojë muskujt duke shmangur gazrat dhe fryrjen .

 

Banania

Përmban kalium, minerali që “sheshon” barkun. Ngrënia e hudhrës me ushqime të tjera të pasura me sodium mund të shkaktojë fryrje, por nëse e konsumoni pa e shoqëruar me asgjë në mëngjes do të zgjoheni me barkun e sheshtë.

Rate this item
(0 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android