Ja sa ka qenë "shuma e të hollave" që këngetarët tanë kanë marrë për 100 vjetorin e Pavarësisë...

Vlerësoni këtë artikull
(0 vota)

Kanë kaluar tashmë disa ditë nga festimet e mëdha të organizuara për nderë të 100 vjetorit të pavarësisë. U fol dhe u mirëpritë shumë ardhja e Rita Orës e cila nuk kërkoi asnjë pagesë për performancën e saj në Tiranë.

Por njejtë nuk kemi mundësi të themi për këngëtarët e tjerë shqiptarë të cilët duket se xhepin e tyre e kanë pasuruar mjaft mirë në krahë të pavarësisë. Sipas suplementit shqiptar Panorama, pagesat e këngëtarëve për këtë mbrëmje kanë shkuar nga 1500 në 5000 euro. ”Kam kënduar në Prishtinë më 27 e 28, ndërsa pagesat janë sekret”, thekson këngëtarja Mihrije Braha.
”Isha në Paris dhe Shtutgart, po mirë shumë si gjithmonë për festa pagesat janë më të larta”, thotë Alberie Hadërgjonaj.
Reperi Gold Ag për të njëjtën ditë ka kënduar në dy vende. ”Më datë 28 Nëntor isha në dy vende, në Kërçovë dhe Gostivar. Pagesa nuk ka rol të madh, për shkak se atë ditë festoi edhe guri”.
Ndërsa i pakënaqur ka mbetur këngëtari i ri, i dalë nga edicioni i parë i “The Voice of Albania”, Drilon Shala. Ai thotë: ”Për këtë festë nuk kënduam, ishim fillimisht të ftuar, mirëpo, duke qenë se nuk ishim të kënaqur me pagesën që kërkuam së bashku me bandin, me pak fjalë iu duk shumë, pavarësisht që nuk ishte shumë, morën dikë tjetër, që sigurisht ka kërkuar më pak. Përgjithësisht në Kosovë pagesat janë shumë të vogla edhe për festa, tani nuk jam kompetent të flas për këngëtarët që këndojnë popullore e tallava, sepse me siguri që paguhen më shumë”,
”Për 100-vjetorin e Pavarësisë së kombit tim nuk këndoj për para, por kam preferuar të festoj në Tiranë, kam refuzuar të gjitha ftesat për atë ditë që të festoj bashkë me 2 milionë shqiptarët që ishin në Tiranë”, thekson këngëtari i njohur Sinan Hoxha, të cilin gjithmonë e shohim të angazhuar me koncerte.
Në Hamburg të Gjermanisë ka kënduar Labinot Tahiri kundrejt shifrës 5 mijë euro, ndërsa Soni me 1500.
Nga burime të sigurta të Panoramës, mësojmë se që Nora Istrefi, Altuna Sejdiu dhe Dafina Zeqiri janë paguar me nga 2 mijë euro për vetëm disa këngë playback.Indeksonline

Lini një koment

Sigurohu të fusni informacionin e nevojshëm (*) kur ju kërkohet. Kodi HTML nuk lejohet

Artikujt e preferuar Në kete jave

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare