Breaking News
A do ta zgjidhnit të ju shpëtonte? - Wednesday, 30 July 2014 20:47
Vildanja bëhet 'pis' - Wednesday, 30 July 2014 11:15
Japonezët interpretojnë 'Shotën' (video) - Wednesday, 30 July 2014 11:20
Rita uron Bajramin në shqip - Wednesday, 30 July 2014 11:10

Dasma Shqiptare 2013 (video)

  • Wednesday, Sep 25 2013
  • Written by 
  • font size decrease font size increase font size
Foto Dasma Shqiptare 2013 Foto Dasma Shqiptare 2013

Dasmat shqiptare sikurse edhe ceremoni të tjera apo rituale të jetës, karakterizohen nga tipare të ndryshme, varësisht vendit dhe zakoneve që ka ai vend. Por me kohën vijnë edhe ndryshime, dhe është është pikërisht çifti ai që sjell vendimet se si do të jetë dita më e lumtur e jetës së tyre.

 Ne ju sjellim disa prej dasmave më interesante të këtij viti.
 
1. Një dasmë e madhe shqiptare e mbajtur në Drenicë nga çifti Valmiri dhe Suhera që kanë zgjedhur një mënyrë tjetër për të shënuar ditën më të rëndësishme të jetës së tyre, ka zgjuar një kurreshtje të madhe nga publiku mbarë shqiptar. Skenari i kësaj video është përzgjedhja e disa këngëve që çifti i këndon njëri tjetrit, ku pjesë e tyre është edhe kënga për Ibrahim Rugovën.
 
restaurant per dasma ne gjilan
 
2. Çifti Luli dhe Adelina i kanë dhënë një hapsirë më të madhe procesit të dasmes, ata para se të japin verdiktin përfundimtar që të vazhdojnë pjesën tjetër të jetës së bashku, kanë zgjedhur që të relaksohen dhe argëtohen. Më pas vjen përgaditja e çiftit dhe një mënyrë e veqantë e organizimit të krushqëve për të marrë nusen. Çifti kishte afër përcjellësit e tyre që i jepnin shyhret darsmës së tyre, pastaj hyrja spektakulare e nuses dhe dhëndrrit në restaurant. Kjo dasmë ishte më tepër moderne sesa tradicionale.
 
3. Kjo dasmë dallon nga ato që jemi mësuar të shohim më heret pasi, pasi çifti zgjedh një mënyrë tjetër për të shënuar ditën e martesës së tyre. Ndonëse zakonisht kjo ditë është më tepër stresuese për dhëndrrin dhe nusen, Jonisi dhe Andiola kanë zgjedhur që ta bëjnë pak më komike duke kërcyer mbi tingujt e muzikës së famshme ''Gangam Style''. Në fund të dasmes çifti shkon pranë bregdetit, bëjnë fotografi dhe zhyten në det. Mjë shembull i mirë për çiftet që nuk kanë vendosur ende se si do të jetë dasma e tyre.
 
4. Një histori tjetër dashurie e cila kurorëzohet me martësë është ajo e Ardit dhe Lavdes. Para fillimit të dasmes çifti zgjedh të relaksohet duke shetitur në natyrë vetëm nën shoqërin e njëri tjetrit. Më pas vjen ceremonia e dasmes e cila zhvillohet në restaurant në praninë e shumë musafirëve.
 
5. Më poshtë keni gjithashtu një zgjedhje ideale për ditën e martesës suaj. /10minuta/
Rate this item
(6 votes)
Published in Magazina

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Abonohu ne Kanalin ton Muzikore

Kryeminister i Kosoves

Kush mendoni se do të jetë kryeminister i Kosoves, pas zgjedhjeve nacionale në Kosovë?

» Go to poll »
1 Votes left

Në Fokus

LIDHU ME NE

Më te shikuarat gjate javës