10minuta lajme shqip blue1


Këngen mund ta shkarkoni në këte Adrese Mbreti Records: Fatmir Kida - EJADasma Shqiptare 2013 (video)

25 Sep 2013
Foto Dasma Shqiptare 2013 Foto Dasma Shqiptare 2013

Dasmat shqiptare sikurse edhe ceremoni të tjera apo rituale të jetës, karakterizohen nga tipare të ndryshme, varësisht vendit dhe zakoneve që ka ai vend. Por me kohën vijnë edhe ndryshime, dhe është është pikërisht çifti ai që sjell vendimet se si do të jetë dita më e lumtur e jetës së tyre.

 Ne ju sjellim disa prej dasmave më interesante të këtij viti.
 
1. Një dasmë e madhe shqiptare e mbajtur në Drenicë nga çifti Valmiri dhe Suhera që kanë zgjedhur një mënyrë tjetër për të shënuar ditën më të rëndësishme të jetës së tyre, ka zgjuar një kurreshtje të madhe nga publiku mbarë shqiptar. Skenari i kësaj video është përzgjedhja e disa këngëve që çifti i këndon njëri tjetrit, ku pjesë e tyre është edhe kënga për Ibrahim Rugovën.
 
restaurant per dasma ne gjilan
 
2. Çifti Luli dhe Adelina i kanë dhënë një hapsirë më të madhe procesit të dasmes, ata para se të japin verdiktin përfundimtar që të vazhdojnë pjesën tjetër të jetës së bashku, kanë zgjedhur që të relaksohen dhe argëtohen. Më pas vjen përgaditja e çiftit dhe një mënyrë e veqantë e organizimit të krushqëve për të marrë nusen. Çifti kishte afër përcjellësit e tyre që i jepnin shyhret darsmës së tyre, pastaj hyrja spektakulare e nuses dhe dhëndrrit në restaurant. Kjo dasmë ishte më tepër moderne sesa tradicionale.
 
3. Kjo dasmë dallon nga ato që jemi mësuar të shohim më heret pasi, pasi çifti zgjedh një mënyrë tjetër për të shënuar ditën e martesës së tyre. Ndonëse zakonisht kjo ditë është më tepër stresuese për dhëndrrin dhe nusen, Jonisi dhe Andiola kanë zgjedhur që ta bëjnë pak më komike duke kërcyer mbi tingujt e muzikës së famshme ''Gangam Style''. Në fund të dasmes çifti shkon pranë bregdetit, bëjnë fotografi dhe zhyten në det. Mjë shembull i mirë për çiftet që nuk kanë vendosur ende se si do të jetë dasma e tyre.
 
4. Një histori tjetër dashurie e cila kurorëzohet me martësë është ajo e Ardit dhe Lavdes. Para fillimit të dasmes çifti zgjedh të relaksohet duke shetitur në natyrë vetëm nën shoqërin e njëri tjetrit. Më pas vjen ceremonia e dasmes e cila zhvillohet në restaurant në praninë e shumë musafirëve.
 
5. Më poshtë keni gjithashtu një zgjedhje ideale për ditën e martesës suaj. /10minuta/
Rate this item
(6 votes)

Horoskopi Javor

Horoskopi Javor Ditor

Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori, Peshqit

 

Muzik Studio Shqip

Abonohu në Kanalin zyrtarë muzik Studio Mbreti Records në Zvicër

play-mbreti-records-muzik-shqip

 

Qëndro lidhur me

10minuta ne Facebook10minuta ne Google Plus10minuta ne Twitter10minuta permes RSS

Abonohu në Kanalet tona zyrtare

Shkarko 10minuta App

shkarko-10minuta-app-storeshkarko-10minuta-app-play-store

10minuta App për iPhone dhe Android